VIDEO Tragedie la Șendreni. Un bărbat a murit după ce un mal de pământ s-a prăbușit peste el

Un bărbat a decedat, sâmb...

Baschetbaliştii de la CSM Galaţi au pierdut în faţa oltenilor dar au rămas pe loc de play-off

Baschetbaliştii de la CSM Galaţi au…

Echipa gălăţeană antrenat...

S-au afișat rezultatele concursului pentru șefia Caselor de Asigurări de Sănătate

S-au afișat rezultatele concursului…

Postul de director al CJA...

Călătorii virtuale la Muzeul de Științe ale Naturii. Un nou proiect cu fonduri europene al Consiliului Județean Galați

Călătorii virtuale la Muzeul de Ști…

Consiliul Județean Galați...

Handbalistele de la CSM Galaţi au pierdut duelul cu oltencele şi şi-au diminuat şansele la baraj

Handbalistele de la CSM Galaţi au p…

Liga Florilor MOL a conti...

Zilele Porților Deschise ... online, la Universitatea „Dunărea de Jos”

Zilele Porților Deschise ... online…

„Open Gates- Open Minds” ...

Încep iar reprezentaţiile la "Fani Tardini"

Încep iar reprezentaţiile la "…

Teatrul Dramatic „Fani Ta...

Prev Next

Stadionul Oţelul a găzduit sâmbătă manşa tur dintre SC Oţelul Galaţi şi Foresta Suceava, din barajul preliminar pentru promovarea în Liga a 2-a. Prima repriză a fost anostă cu puţine faze de poartă dar Oţelul s-a descătuşat după pauză, şi-a sufocat adversara şi a obţinut o victorie la scor de forfait. Antrenorul Petre Grigoraş, chiar şi în cârje, s-a agitat pe margine şi s-a dovedit inspirat cu schimbările făcute. Roş-alb-albaştrii s-au descătuşat în ultima jumătate de oră şi au marcat de trei ori: Neagu (min.58) care a transformat impecabil o lovitură liberă de la 18 metri, Cîrjan (min.64) cu capul după un corner executat de Stoian, cel care peste doar două minute şi-a trecut numele pe lista marcatorilor, transformând penaltiul scos de Nica. Pe final Gavrilă putea mări diferenţa dar lovitura liberă executată de el a ocolit de puţin cadrul porţii sucevene. Rezultat final: SC Oţelul - Foresta 3-0 (0-0) . 11-le de start pentru Oţelul: Dinu - Farcaş, Sîrghi, Ghiocel, D.Popescu - Neagu, Cucu - Petrache, Păun, Nica - Răducan. Au mai intrat: Dobre, Cîrjan, Stoian, Sevastian, Gavrilă. Returul este programat pe stadionul Areni din Suceava, pe 15 mai, de la ora 17.30. Echipa gălăţeană a făcut un pas uriaş spre barajul final unde va întâlni învingătoarea din partida Bucovina Rădăuţi - Dacia Unirea Brăila, în tur 2-0.

Citeşte mai departe ...

Echipa gălăţeană antrenată de Florin Nini ajutat de Cătălin Ştefănescu şi Bogdan Bălănică a întâlnit vineri seara în sala Polivalentă Dunărea pe SCM Craiova. CSM Galaţi a intrat bine în meci, primul sfert a fost echilibrat, cu cele două echipe alternând la conducere. Formaţia din oraşul de la Dunăre a preluat iniţiativa în sfertul doi când s-a desprins la 10 puncte, scor 37-27 în min.18 şi a intrat la vestiare cu un avantaj de o posesie, 43-41. Craiovenii şi-au respectat blazonul şi pretenţiile şi la reluare au reuşit să conducă ostilităţile, reuşind să se desprindă decisiv pe tabela de marcaj. Rezultat final: CSM Galaţi - SCMU Craiova 76-85 (19-20, 24-21, 13-23, 20-21). Pentru echipa gălăţeană au evoluat: Hamilton (16 p, 4 recuperări, 0 intercepţii, 0 pase decisive), Vlad (0 p, 2, 1, 2), Brown (0 p, 3, 3, 0), Konjevic (11 p, 4, 5, 0), Sturanovic (6 p, 5, 0, 0); Grecu; Brandon (4 p, 2, 4, 3); Eads III (25 p, 2, 1, 2); Ciotlăuş (14 p, 6, 1, 0); Ardelean (0 p, 1, 0, 0). CSM Galaţi se află pe locul 8, ultimul care asigură prezenţa în play-off, cu 35 de puncte şi mai are de jucat restanţa cu CSM CSU Oradea, pe 10 mai la Sibiu. Dinamo ocupă locul 9 cu 34 de puncte şi va mai juca două meciuri cu CSU Sibiu şi FC Argeş Piteşti, pe 11 şi 12 mai.

Liga Florilor MOL a continuat vineri cu partidele celei de-a 21-a etape. CSM Galaţi a întâlnit în sala sporturilor Horia Demian din Cluj Napoca pe SCM Craiova, într-un duel foarte important pentru locul 11. Prima repriză a fost destul de echilibrată, cele două echipe au mers cap la cap în primul sfert de oră, după care oltencele s-au desprins şi au condus cu trei goluri la pauză. SCM Craiova a forţat şi s-a desprins decisiv după pauză. Cea mai mare diferenţă s-a înregistrat în min.49, scor: 25-15. Rezultat final: CSM Galaţi - SCM Craiova 22-28 (12-15). Pentru echipa gălăţeană au marcat: Cristina Andriţa 6 goluri, Abigail Vălean 3 g, Cătălina Cioaric 3 g, Tamara Bokaric 2 g, Cristina Gheorghe 2 g, Daniela Corban 1 g, Daciana Balaban 1 g, Mădălina Conache 1 g, Andreea Prescură 1 g, Ana Maria Lopătaru 1 g. CSM Galaţi se menţine pe locul 13 cu 10 puncte.