Tânăr din Cuca, arestat după o noapte de haos pe șosea: a furat o mașină, a condus beat și fără permis Recomandat
- Scris de Anghel Marina
- No comment
Un tânăr de 18 ani din localitatea Cuca, județul Galați, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind acuzat de furt calificat, conducere fără permis și conducere sub influența alcoolului. Aflați într-o avansată stare de ebrietate, acesta a furat autoturismul unui consătean și a provocat mai multe accidente pe drumul național DN 24D, între localitățile Cuca și Băleni.
Incidentul s-a petrecut în noaptea de 5 octombrie, în jurul orei 00:55, când un bărbat de 35 de ani din Cuca a sunat la 112 pentru a anunța că mașina sa a fost furată din curtea locuinței. Polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Rădești au pornit imediat în căutarea autoturismului, pe care l-au găsit la scurt timp pe DN 24D, în extravilanul localității Băleni.
În urma cercetărilor, polițiștii au stabilit că tânărul ar fi pătruns fără drept în curtea proprietarului, de unde a sustras mașina. După doar câțiva metri, a pierdut controlul direcției și a lovit un gard din lemn. Ulterior, a continuat deplasarea pe o distanță de aproximativ cinci kilometri, unde a intrat într-un copac, iar apoi, în apropierea releului din Băleni, s-a izbit de un cap de pod.
Verificările efectuate în bazele de date ale Poliției Române au arătat că tânărul nu deținea permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule. Testarea sa cu aparatele din dotare a indicat rezultate pozitive pentru consum de alcool și substanțe interzise. Ulterior, analizele de laborator au confirmat o alcoolemie de 1,57 g/l alcool pur în sânge la prima probă și 1,45 g/l la a doua.
Reprezentanții IPJ Galați au precizat că, în urmă cu doar trei luni, tânărul fusese lăsat în libertate de judecătorii din Târgu Bujor, într-un alt dosar penal în care este acuzat de mai multe furturi.









