Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „General Eremia Grigorescu” al judeţului Galați a organizat și desfășurat un exerciţiu cu tema „gestionarea unei situații de urgență generate de producerea unui accident în care sunt implicate substanțe periculoase cu efecte în afara amplasamentului la obiectivul SEVESO”, din zona Port Bazinul Nou, Dana 54.
S-a intervenit inițial cu trei autospeciale de stingere cu apă și spumă, o autospecială de intervenție și lucru la înălțime, un echipaj de descarcerare, un punct medical avansat, o autospecială transport victime multiple și un echipaj CBRN din cadrul ISU Brăila. Ulterior, pe fondul numărului ridicat de victime s-a activat Planul roșu de intervenție.
Forțele de intervenție au fost sprijinite cu efective din cadrul IJJ Galați, un autolaborator pentru măsurarea calității aerului de la Agenția pentru protecția mediului Galați, Comisariatul Județean al Gărzii de Mediu Galați, Serviciul de ambulanță Județean Galați, Crucea Roșie Română- filiala Galați, precum și personalul obiectivului SEVESO.
Salvatorii au executat misiuni de căutare-salvare, descarcerarea multiplelor victime, limitarea răspândirii incendiului și salvarea persoanelor cu ajutorul echipajelor specializate ale serviciilor profesioniste pentru situații de urgență.
„Acțiunea a avut ca obiectiv principal dezvoltarea deprinderilor pentru coordonarea unitară a acțiunilor de intervenție, identificarea și monitorizarea riscurilor existente, testarea capacității de intervenție a structurilor ISU Galați în cazul unui accident major care implică materiale inflamabile, evaluarea timpilor de reacție, precum și coordonarea cu alte instituții implicate în gestionarea situațiilor de urgență, scopul exercițiului fiind atins”, potrivit reprezentanților ISU Galați.