Bărbatul care a evadat din Pentenciarul Galați a fost prins de polițiști
- Publicat în Eveniment
Operatorul Regional Apă Canal S.A. Galați anunță finalizarea lucrărilor din cadrul proiectului „Reabilitarea rețelei de apă potabilă Dn 200mm - Dn 100mm din str. Traian – Serei, zona blocurilor bl. A8, A9, A5A, A3B, B3A, B3B, A5B, bl.1”, inclusiv branșamentele acestora.
Investiția, care face parte din planul anual pentru reabilitarea infrastructurii de apă potabilă în municipiul Galați, în scopul îmbunătățirii calității și siguranței serviciului de alimentare cu apă prestat clienților, a fost realizată din surse proprii – profit reinvestit, amortizare, fond IID.
Rețeaua de distribuție reabilitată, în lungime de cca. 680m, este pozată în tunel tehnic vizitabil sau în canal de protecție necirculabil din beton armat și a fost înlocuită cu teavă din polietilena de înaltă densitate PE 100 SDR 17, Pn 10, în gama De 200mm - De 110mm. Canalul de protecție necirculabil existent s-a reabilitat pe intreaga lungime a acestuia. Pe rețeaua de alimentare cu apă au fost realizați și 3 hidranți subterani, din fontă ductilă Dn 80mm.
Valoarea investiției este de 398.132 lei.
Șase diplome de excelenţă au fost acordate la ultima ediție a Colocviilor Constructorilor de Nave, organizată vineri, 6 decembrie.
Evenimentul a debutat cu înmânarea unei plachete aniversare, din partea Asociaţiei Naţionale a Constructorilor de Nave din România (ANCONAV), şi a unei diplome de excelenţă, din partea Sucursalei Galaţi a Asociaţiei Generale a Inginerilor din România (AGIR), domnului conf. ing. Vasile Alexandru, cadru didactic emblematic al Universităţii „Dunărea de Jos” din Galaţi, formator a numeroși specialiști care, în prezent, lucrează preponderent în ingineria navală, la împlinirea a 90 de ani de viaţă.
Iar la final, reuniunea, ajunsă la ediția 111, s-a încheiat cu decernarea diplomelor de excelență, de către prof. dr. ing. Anca Nicolau, preşedinta Sucursalei Galaţi a AGIR, pentru membrii Comitetului de organizare a CCN: dr. ing. Jean Sever Popovici, dr. ing. Roman Pîrvulescu, ing. Valentin Popescu, ing. Silvia Panaite, contraamiral (r) dr. Ing. Constantin Rusu şi prof. univ. dr. ing. Costel Iulian Mocanu. Diplomele au fost acordate în semn de apreciere pentru contribuţia valoroasă la promovarea excelenţei în ingineria navală.
Kelemen Hunor, liderul UDMR, susține că premierul viitorului Guvern pro-european ar trebui să fie nominalizat de la PSD, deoarece social-democrații au obținut cele mai multe mandate la alegerile parlamentare.
„Nu trebuie nicio rotativă. E o prostie. Rotativa a fost încercată, deci nu. Partidul care are cele mai multe mandate trebuie să aibă prima șansă să dea un prim-ministru. Acesta este principiul democratic. Ok, nu mai are 40-50%, Constituția vorbește de majoritate, dar au cele mai multe mandate (PSD - n.r.). Au dispărut partidele mari din România. Sunt partide mijlocii, PSD cu 22% în Parlament. Din punctul meu de vedere, președintele Iohannis trebuie să dea mandat acelui partid, nu știu cu ce candidat va veni PSD, care are cele mai multe mandate. Așa e corect. Asta înseamnă să acceptăm votul oamenilor la parlamentare”, a transmis Hunor.
La Bucureşti în sala CSŞ 6 s-au desfăşurat în weekend întrecerile Campionatului Balcanic Under 13 la badminton. Naţionala României, care a avut în componenţă trei jucători gălăţeni legitimaţi la CS Siderurgistul: Sonya Stancu, Saşa Bordeianu şi Sebastian Panaite, a obţinut medalia de argint în proba pe echipe unde a înregistrat rezultatele: 5-0 cu Moldova, 5-0 cu Grecia, 2-3 cu Bulgaria. Gălăţenii, îndrumaţi de antrenorul Iulian Călin supervizaţi de Dorel Badiu şi-au arătat din plin calităţile în probele individuale. Sonya şi Sebi, după un parcurs fără greşeală au devenit campioni balcanici în proba de dublu mixt şi au adus două medalii de aur la Galaţi. Stancu şi-a adăugat la palmares şi o medalie de argint în proba de dublu feminin, alături de Sofia Panaite. La rândul său, Panaite a devenit şi vicecampion balcanic la simplu masculin.
Polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Galați au fost sesizați de către un bărbat din comuna Barcea, județul Galați, referitor la faptul că un autoturism, scăpat de sub control, a pătruns în curtea vecinilor săi, din aceeași localitate.
Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au stabilit că cele sesizate se confirmă, în sensul că un bărbat în vârstă de 41 de ani, din aceeași localitate, în timp ce conducea un autoturism pe strada Preot Păcuraru, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare și ar fi intrat în curtea unui imobil, distrugând porțile de acces, un autoturism ce se afla parcat și o anexă a gospodăriei.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,61 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la o unitate spitalicească, unde i-au fost prelevate mostre biologice de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Cercetările sunt continuate de către polițiști sub aspectul săvârșirii infracțiunii de distrugere și, în funcție de rezultatul probelor biologice, vor fi luate măsurile legale ce se impun.
Un deținut de la Penitenciarul de Maximă Siguranță Galați a dispărut marți, 10 decembrie. El era scos la muncă, pe Faleza Dunării, în apropierea Bisericii Precista.
Evadatul are 24 de ani, este din municipiul Galați, are 1,75 metri înălțime, este șaten și ochii căprui.
"Marţi, în jurul orei 07,15, s-a constatat că deţinutul Ciobanu Alexandru George, custodiat de Penitenciarul Galaţi, în vârstă de 24 de ani, condamnat definitiv la 8 luni de închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere fără permis, clasificat în regim deschis, a părăsit punctul de lucru exterior SP ECOSAL Galaţi. Deţinutul are înălţimea de 1,75 m, statură atletică, ochi căprui, sprâncene arcuite, faţă ovală, ten deschis, păr şaten închis, fără barbă, multiple tatuaje pe braţe, iar la momentul părăsirii punctului de lucru purta geacă neagră lucioasă, pantaloni de trening închişi la culoare, fes deschis la culoare, adidaşi albi marca 'Nike' ", a informat Penitenciarul Galaţi.
Sunt filtre în tot județul Galați, pentru găsirea evadatului.