Menu
RSS
„Fără șoferi, nu există ride sharing!”. Protest al colaboratorilor Uber și Bolt din Galați

„Fără șoferi, nu există ride sharin…

Peste 200 de șoferi, cola...

Digitalizarea fondului de carte și modernizare educațională la UDJG, printr-un proiect transfrontalier

Digitalizarea fondului de carte și …

Universitatea „Dunărea de...

Un vis aproape să fie îndeplinit

Un vis aproape să fie îndeplinit

Sezonul atletic în aer li...

Acord pentru o „rotativă” guvernamentală

Acord pentru o „rotativă” guvername…

Preşedintele Nicuşor Dan ...

VIDEO Incendiu la depozite, în Galaţi. A fost emis mesaj RO-Alert

VIDEO Incendiu la depozite, în Gala…

Un incendiu violent a izb...

Balul IEI, eveniment caritabil organizat de Asociația Femeilor Întreprinzătoare din România – Galați

Balul IEI, eveniment caritabil orga…

Asociația Femeilor Întrep...

Olimpiada de Astronomie și Astrofizică readuce elevii gălățeni pe podiumul național

Olimpiada de Astronomie și Astrofiz…

Organizată de Ministerul ...

Arhiepiscopia Dunării de Jos l-a oprit de la slujire pe preotul acuzat că a violat o adolescentă

Arhiepiscopia Dunării de Jos l-a op…

Arhiepiscopia Dunării de ...

Spectaculoasa pistă de bob suspendat din pădurea Gârboavele, aproape finalizată. Costel Fotea: Urmează instalarea pistei de bob cu pernă magnetică

Spectaculoasa pistă de bob suspenda…

Lucrările la prima pistă ...

„Dacă întrebi ce este jazzul, nu vei afla niciodată.” – Louis Armstrong

„Dacă întrebi ce este jazzul, nu ve…

Vineri, 20 iunie, ora 20:...

Prev Next

Duminică, 10 Martie 2024 - Regional Press

Studenții gălățeni, implicați în schimbările de la UDJG

Cu ocazia lansării în dezbatere publică a propunerii de modificare a Cartei Universității, studenții au oportunitatea de a participa la procesul de modificare a actului fundamental pentru activitatea academică din universitatea noastră.

Pe 13 martie, începând cu ora 10:00, va avea loc, în Aula Magna din corpul AE, o dezbatere ce are în vedere opinia studenților cu privire la modificările propuse până în prezent, dar și de a colecta ideile acestora cu privire la alte propuneri pe care aceștia le-ar putea avea, în raport cu Carta Universitară. Pentru a participa la această dezbatere trebuie completat formularul următor: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd3jnXLY-g2FA_TfSYZ9rneS2YmKt9HNp97YCHsmZDwH9ZhXA/viewform

Pentru a consulta propunerile afișate până în prezent, cei interesați sunt invitați să acceseze link-ul următor: https://www.ugal.ro/.../10678-propuneri-privind... Propunerile pot fi trimise pe: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Prin oportunitatea ce se prezintă, studenții sunt să fie alături de conducerea Universității în toiul schimbărilor și să își facă vocea auzită!

Citeşte mai departe ...

O nouă rețea de apă din municipiul Galați intră în reabilitare

Operatorul Apă Canal Galați continuă seria lucrărilor de reabilitare a infrastructurii de apă potabilă, cu proiectul pentru rețeaua din străzile Alba Iulia – Nae Leonard, aferentă blocurilor K2A, K2B, K3A, K5A, K7A/  R2, R3, R4, R6, R1, R1A, R1B”, inclusiv branșamentele acestora.

Rețeaua de distribuție apă potabilă ce va fi înlocuită în cadrul acestei investiții este în lungime totală de 1.305 m și este pozată în tunel tehnic vizitabil.

„Reabilitarea se va realiza prin înlocuirea conductei existente cu țeavă PEHD 100 SDR 17, Pn 10, îmbinarea realizându-se prin electrofuziune. De asemenea, se vor înlocui branșamentele blocurilor și abonaților casnici, se vor înlocui 55 de vane de pe întreg traseul conductei reabilitate și se vor realiza 5 hidranți subterani”, menționează Apă Canal SA.

Lucrările au fost atribuite firmei ARCIF AG SRL.

Valoarea investiției este de cca. 525.000 lei.

Citeşte mai departe ...

Șoferii cu ”alcool la bord” și drogați, în vizorul polițiștilor gălățeni

Polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Galați au organizat, în noaptea de 09/10 martie 2024, o amplă acțiune în județ, atât în mediul urban, cât și rural, pentru creșterea gradului de siguranță rutieră, prin prevenirea și combaterea consumului de alcool sau alte substanțe, în rândul conducătorilor auto.

Au fost reţinute 6 permise de conducere, retrase 2 certificate de înmatriculare şi a fost constatată 1 infracţiune, pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.

În urma verificărilor efectuate, polițiștii au aplicat 55 de sancţiuni contravenţionale la regimul rutier, în valoare de 26.550 lei.

În cadrul acțiunii, aceștia au organizat filtre pe raza întregului județ și au efectuat peste 450 de testări cu aparatele etilotest și drugtest din dotarea poliției rutiere.

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Galați vor continua acest gen de acțiuni, care au ca scop reducerea numărului de accidente rutiere și un trafic în siguranță.

Citeşte mai departe ...
Abonează-te la acest feed RSS

Taguri