Menu
RSS
12 februarie - Ziua Darwin (“Darwin Day”)

12 februarie - Ziua Darwin (“Darwin…

Ziua Darwin (“Darwin Day”...

Împădurire cu puieți de salcie pe aproape patru hectare, la Ocolul Silvic Galați

Împădurire cu puieți de salcie pe a…

Reprezentanți ai Ocolului...

United şi-a făcut temele în Cupă pentru play-off

United şi-a făcut temele în Cupă pe…

United a jucat luni după ...

Guvernul a discutat îmbunătățirea legislației antidrog și operaționalizarea unei agenții naționale

Guvernul a discutat îmbunătățirea l…

Guvernul României a infor...

Vești bune: Spitalul de Copii se extinde

Vești bune: Spitalul de Copii se ex…

Primăria Galați a fost sc...

Tragedie în Galați: O femeie a fost găsită carbonizată

Tragedie în Galați: O femeie a fost…

Pompierii militari din ca...

Perfecționarea activității de la catedrele de limba și literatura română din liceele gălățene

Perfecționarea activității de la ca…

În plin proces de consult...

Câți gălățeni s-au angajat, în 2024, cu sprijinul AJOFM

Câți gălățeni s-au angajat, în 2024…

3.697 de persoane s-au an...

Klaus Iohannis este primul președinte din istoria României care şi-a dat demisia

Klaus Iohannis este primul președin…

Președintele Klaus Iohann...

Prev Next

Joi, 09 Ianuarie 2025 - Regional Press

Dependența de ecrane, noua provocare în Sănătate a erei digitale

Institutul Național de Sănătate Publică va derula campania „Dependența de ecrane, noua provocare a erei digitale, cum o gestionăm?”, care se va desfășura sub sloganul „Mai multă viață, mai puține ecrane!'”.

Campania se adresează în special copiilor, adolescenților, dar și părinților acestora, precum și populației generale, deoarece prin creșterea nivelului de conștientizare și încurajarea unui stil de viață orientat către sănătate pot fi reduse în mod semnificativ atât declanșarea unor tulburări mintale, cât și a unor tulburări de comportament.

Conform Eurobarometrului privind sănătatea mintală din octombrie 2023, 46% dintre respondenți s-au confruntat în ultimele 12 luni cu o problemă emoțională sau psihosocială (stare de depresie sau anxietate), 89% dintre respondenți considerau că promovarea sănătății mintale este la fel de importantă ca promovarea sănătății fizice.

Cele mai frecvent diagnosticate boli ale sănătății mintale includ depresia, anxietatea generalizată și tulburările de alimentație.

Potrivit Tabloului Sănătății Mintale în România din anul 2023, raport al Consiliului Economic și Social al României, cele mai prevalente tulburări mintale în rândul adulților sunt tulburările de anxietate (3,8% fobii specifice), urmate de tulburarea depresivă majoră (2,9%).

Citeşte mai departe ...

Consiliul Județean, alături de antreprenorii gălățeni. Costel Fotea: aproape 70 milioane de euro pentru IMM-urile din Galați

 
37 de firme din județul Galați au semnat contracte de finanțare nerambursabilă cu o valoare totală a granturilor de peste 348 de milioane de lei (aproximativ 70 milioane de euro), prin Programul de Tranziție Justă 2021-2027.
 
Aceste fonduri contractate deja reprezintă 82,7% din alocarea totală pentru județul Galați și finanțează proiecte în domenii precum IT, construcții, industrie alimentară, industrii creative, proiectare navală, fabricație produse de mobilier, transport și altele.
 
„Îmi doresc ca tot mai multe IMM-uri din județul nostru să atragă bani europeni, care înseamnă progres, atât pentru firme, cât și pentru economia județului Galați. Această oportunitate imensă de finanțare vine să sprijine creșterea sustenabilă și să asigure o tranziție justă către o economie verde. După mai bine de trei ani de muncă intensă în echipă, au început să se vadă și rezultatele. În colaborare cu mediul de afaceri și partenerii sociali, am reușit să aducem la Galați bani europeni pentru dezvoltarea economică a județului. Contractarea proiectelor continuă, iar valoarea totală a proiectelor depuse depășește alocarea pentru județ – o dovadă a interesului și ambiției antreprenorilor gălățeni! Felicitări tuturor celor implicați și succes în realizarea acestor importante investiții care vor transforma economia județului Galați!”, a transmis Costel Fotea, președintele CJ Galați.
Citeşte mai departe ...

Alexandru Burcea a semnat cu Oţelul

  • Publicat în Sport

După ce s-a despărţit în această iarnă de şase jucători: Cisotti, Al.Pop, Juric, Djuric, Tomasevic, Kovalov, Oţelul a anunţat în cursul zilei de joi transferul mijlocaşului stânga Alexandru Burcea, 20 de ani, 177 cm, de la Concordia Chiajna, formaţie care activează în eşalonul secund. Alex, fost internaţional Under 18 şi Under 19 al României, a jucat 52 de meciuri în tricoul Concordiei, 50 în Liga a 2-a şi 2 în Cupa României şi a marcat 5 goluri. „Mă onorează transferul la Oţelul, o echipă de tradiţie a fotbalului românesc, şi îmi doresc să dovedesc cât mai repede că pot juca la nivelul Superligii. Ştiu că Galaţiul respiră fotbal, am văzut cum arată stadionul în zi de meci şi sunt nerăbdător să îmbrac tricoul roş-alb-albastru. Forza, Oţelul!”, a declarat noul jucător de la Oţelul. Burcea a venit la Galaţi sub formă de împrumut până în vara acestui an, cu posibilitatea de a fi transferat definitiv în roş-alb-albastru.

Citeşte mai departe ...

Româncele şi-au aflat traseul la Australian Open

  • Publicat în Sport

La Melbourne a avut loc joi tragerea la sorţi pentru meciurile de pe tabloul principal de la Australian Open, primul turneu de Grand Slam din acest an. România va fi reprezentată de cinci jucătoare: Anca Todoni, Gabriela Ruse, venite din calificări, Sorana Cîrstea, Irina Begu şi Jaqueline Cristian. Sorţii au decis că Irina Begu (34 ani, 83 WTA) o va înfrunta în primul tur pe Gabriela Ruse (27 ani, 125 WTA). Sorana Cîrstea, (34 ani, 72 WTA) o va întâlni pe ucraineanca Elina Svitolina (30 ani, 29 WTA) . Jaqueline Cristian (26 ani, 85 WTA), acceptată direct pe tabloul principal, va juca în prima rundă contra croatei Petra Martic (33 ani, 132 WTA), care a reuşit calificarea din postura de ''lucky loser''. Anca Todoni a avut ghinion la tragerea sorţi şi se va duela în turul inaugural cu chinezoaica Qinwen Zheng (22 ani, 5 WTA), finalistă anul trecut la Melbourne.

Citeşte mai departe ...

Ce spune ministrul Sănătății despre virusul HMPV: „Nu este vorba despre niciun fel de noutate”

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, susține că virusul metapneumovirus uman (HMPV) nu reprezintă o noutate, întrucât a fost identificat pentru prima oară în 2001, iar în România, în fiecare an, se înregistrează zeci de mii de cazuri.

„Nu este vorba despre niciun fel de noutate. Este vorba despre un virus care a fost identificat pentru prima dată în 2001 şi care este răspunzător pentru o bună parte din virozele respiratorii, mai ales în sezonul rece. Nu se face un diagnostic etiologic, pentru că marea majoritate a infecţiilor sunt banale, sunt pur şi simplu răceli care apar mai frecvent la copii sau la persoanele cu vârste de peste 65 de ani. Uneori, ca la orice viroză, pot să apară şi cazuri mai grave şi atunci se face diagnostic etiologic. Anul acesta a fost identificat prin metode de laborator un astfel de caz, cel de la Oradea, dar nu este nimic special, nu este vorba nici despre un virus important din China”, a declarat ministrul Alexandru Rafila, pentru Agerpres.

Citeşte mai departe ...

Coaliția a stabilit data alegerilor prezidențiale

Coaliţia de guvernare care s-a reunit, miercuri, la Palatul Victoria, a stabilit data alegerilor prezidenţiale, primul tur de scrutin urmând să se organizeze pe 4 mai iar turul doi de scrutin, pe 18 mai.

În prima şedinţă a Coaliţiei din acest an, formaţiunile politice au convenit ca primul tur al alegerilor prezidenţiale să aibă loc la data de 4 mai, iar turul al doilea să aibă loc la data de 18 mai, a anunţat PNL într-un comunicat oficial.

„Decizia ţine cont de nevoia ca turul I al alegerilor să aibă loc în acelaşi timp cu alegerile parţiale din anumite judeţe (alegeri pentru primari în 13 comune, pentru Primăria Buşteni, Primăria Zalău şi Consiliul Judeţean Bihor) şi cu necesitatea ca datele alegerilor să nu se suprapună cu sărbătorile de Paşte şi Florii”, se precizează în comunicatul de presă.

Citeşte mai departe ...

Marcel Ciolacu anunță că a avut „o discuție bună” cu vicepreşedintele executiv pentru prosperitate şi strategie industrială al Comisiei Europene

Premierul Marcel Ciolacu s-a întâlnit la Palatul Victoria cu Stéphane Séjourné, vicepreşedinte executiv pentru prosperitate şi strategie industrială al Comisiei Europene (CE), cu care a anunţat că a avut „o discuţie bună”.

Marcel Ciolacu anunţă într-o postare pe X, că a avut ”o discuţie bună” cu Stéphane Séjourné, vicepreşedinte executiv pentru prosperitate şi strategie industrială al Comisiei Europene

„O discuție bună cu despre starea economiei europene și necesitatea de a continua să investim în redresarea și dezvoltarea noastră. Încrezător că, în ciuda provocărilor economice europene și globale actuale, economia românească va învinge. Contez pe sprijinul Comisiei Europene în creșterea absorbției fondurilor europene & protejarea nivelului de trai al românilor”, a scris Marcel Ciolacu, pe X.

Citeşte mai departe ...
Abonează-te la acest feed RSS

Taguri